történet

id. Kauremszky Mátyás, (Kauremszky) Karai Mátyás, Uitz János, Tagscherer Ferenc, Hackl Antal, (Frühwirth) Földvári Sebő, ifj. Földvári Sebő, Somogyi Lajos, Dobrovitz István, (Stark) Somlai János, (Leimeter) Lombos Márton, Kunszt István, id. Fazekas József, Fazekas József, Hoffer Tibor, Brunner József, Szabó Imre, ifj. Fazekas József. Tizennyolc ember, 150 év és egy ki nem mondott cél. A vecsési fúvószenei élet kialakítása, értékeinek megőrzése, hagyományainak megélése és mind ez átadása a következő generációk számára.

 

A Vecsési Fúvószene Története


Vecsés település újkori újra telepítése 1786. június 14. időponthoz kötődik, mikor a terület tulajdonosa Grassalkovich Antal betelepítési felhívására többségében sváb telepesek érkeztek a korábbi Grassalkovich telepítésű falvakból és a budai oldal sváb településeiről. A telepesek magukkal hozták kulturális örökségüket, zenéiket, táncaikat, szokásaikat. A századforduló időszakában a helybéli zenekarokra a kettős hangszerjáték volt jellemző, mely később még sokáig a Monarchia katonazenekarainak zenészeire is igaz volt. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy egy muzsikus játszott hegedűn és trombitán is vagy például bőgőn és tubán is, attól függetlenül, hogy milyen műsorra volt szükség. Ebben az időszakban a katonazenekarok jelentették a zenei kultúra jelentős részét a széles néptömegek számára. A katonazenekarok részére pedig a zenészek egy részét a zenélni tudó bevonultatott katonák biztosították. Ezen zenei utánpótlás kapcsán a sváb települések élen jártak! Így volt ez Vecsésen is id. Kauremszky Mátyás ( 1856.04.10 – ? ) a Mária Terézia Katonazenekar szárnykürtöse volt.  

 

1887-ben Róder Imre kántortanító szervezőmunkájának eredményeképpen megalakult a Kauremszky Mátyás vezette fúvószenekar. A legöregebb kottánk ezekből az időkből Josif Tagscherer aláírással 1897-ből való első C klarinét kotta. Ebben az időszakban Vecsésen minden vendéglőnek külön zenekara volt, és a minőségi zenét biztosító zenekarok zenészei mind anyagi, mind egzisztenciális téren a település elismert megbecsült tagjai közé tartoztak.

Az ő fia Kauremszky ( Karai ) Mátyás apja tanítványaként, édesapja zenekarában kezdte zenei pályafutását. Művészi, tanító, nevelő tevékenysége által Vecsés fúvószenei életének egyik meghatározó személyisége lett.  

Az alábbiakban Somogyi Lajos volt tanácselnök, karnagy írását idézem Moci bácsi munkásságát illetően.

Kauremszki Mátyás Vecsés, 1892-1976

fúvószenész, karmester,
zenekarvezető,
zenetanár

I. Honvéd Gyalogezred Zenekara (1. trombita )
Szalon Zenekar Weingruber Vendéglő
1930. Munkásotthon Zenekara
1933. Levente Zenekar
1935. Országos Fúvószenekari Verseny ( Szombathely )
1. helyezés a Levente Zenekarral,
Kauremszky Zenekar
esküvők, temetések, körmenetek,
1945. Vecsési Szalonzenekar karmestere
1952. úttörő zenekar

A világháborúk, a „málenkij robot”, a kitelepítés súlyosan érintette Vecsés zenei életét is. Voltak akik már nem jöhettek haza, voltak akik máshol kezdték újra az életüket. Hackl Antalt munkássága, zenészi, zenekarvezetői és zeneszerzői tevékenysége, Vecsés fúvószenei életének nagyjai közé sorolja. Műveit a mai napig zenei helytörténeti kincsekként őrizzük, melyek fúvószenekarunk repertoárjának alapját képezik. A Hackl Polka, a Körstál Marsch a Schlafe Nicht Marsch és sorolhatnám tovább mind-mind ismerősen hangzanak az ifjúsági zenekar tagjainak is. Hackl Antal Németországban Ulmban, majd Denkendorfban kezdett új életet az ottani zenekar karnagyaként, ott is elismerték tehetségét, zenei, zenekarvezetői munkásságát. A családi zenészi, zeneszerzői hagyományt unokája Joschi Hackl und seine fidelen Egerländer zenekar vezetésével vitte tovább.  

Két nagyszerű vecsési muzsikust is meg kell említeni a Németországba kerültek közül, ők mindhárman tagjai voltak az Ernst Mosch vezette Egerlander Musikantennek. Uitz János szárnykürt, Tagscherer Ferenc dob, az ő nevéhez fűződik a Löffel Polka dobszólója!

Az itthon maradtak között is voltak tehetséges zenészek zenekarvezetők, akik később saját zenekarokat is alapítottak, közülük ketten Frühwirth ( Földvári ) Sebő, és Stark ( Somlai ) János a Magyar Királyi Mária Terézia 1. Honvéd Gyalogezred Zenekarának tagjai voltak!

Több esküvői, báli zenekar is létezett, azonban tanítás utánpótlás nevelés az úttörő zenekart követően az Önkéntes Tűzoltó Testület 1955-ben megalakult zenekarában volt!  

Dobrovitz István vezetésével alakult meg a Tűzoltózenekar, Fazekas József pedig az ifjúsági tűzoltózenekart vezette. Pista bácsi lemondása után Fazekas József 1969-1995-ig haláláig vezényelte az Önkéntes Tűzoltó zenekart, és tanította az ifjúságot.  

Fazekas József Vecsésen született 1926-ban, itt is hunyt el 1994 szeptember 26-án. Zenei Tanulmányait a Leventezenekarban kezdte Karai Mátyás irányítása alatt. A II. Világháború alatt rengeteg megpróbáltatás érte a családot. Feleségét állapotosan hurcolták el málenkij robotra a Szovjetunióba, majd alig, hogy onnan hazatért, kitelepítették a családot Németországba. Az ő számára a Haza, a szülőföld, (Heimatland) mindig Vecsést jelentette. A hazaszeretete és a honvágya arra késztette, hogy két kisgyermekével, családjával, vállalva az itthoni bebörtönzést, két határon át is hazaszökjön. 1947-től tagja volt a MÁV Zenekarnak, majd a BM Tűzoltó Zenekarnak, 1954-ben hivatásos eladóművészi, valamint fúvóskarmesteri képesítést szerzett. A Vecsési Szalonzenekarnak 1956 februárjától 1972-ig volt a tagja. 1969-ben a Községi Tanács megbízta a Vecsési Önkéntes Tűzoltó Testület fúvószenekarának szervezésével, vezetésével. 1989-ig egyszemélyes fúvóstanára, karmestere volt a zenekarnak, mely 1990-től Vecsési Fúvószenekar néven 1994-ig haláláig sikeresen vezetett. 1984-ben a művelődési miniszter zenei munkásságáért dicséretben részesítette. 1993-ban Róder Imre díjat kapott. Több évtized áldozatos munkássága alatt számtalan kisgyermekkel ismertette meg és szerettette meg a fúvószenét. Kiváló zenészeket képzett, akiknek már a fiai, unokái is a tanulók sorába léptek. A zenekar az ő vezényletével minden községi, egyházi ünnepségen és eseményen szerepelt, számos hangversenyt adtak itthon és külföldön egyaránt. Zeneiségének középpontjában az utánpótlás nevelés állt. Tanító, nevelő tevékenysége alapján Karai Mátyás méltó utódaként tartották számon. A zene szeretete, a keresztény hit, a nemzeti, nemzetiségi hagyományápolás családjának ifjú generációiban is tovább él.


Id. Fazekas József (1926-1995)


fúvószenész,
karmester,
zenekarvezető,

MÁV Fúvószenekarának a tagja,
Állami Tűzoltózenekar,
Vecsési Szalon Zenekar, (harsona)
Vecsési Túzoltó Testület ifj. Zenekar karmester,
Vecsési Túzoltózenekar karmester
Fazekas Zenekar
esküvők, temetések, körmenetek,
Vecsési Fúvószenekar karmestere,
1967-1995-ig vezette a Vecsési Fúvószenekart,

Nem igazán találok olyan emléket a látogatásaim során, amikor nem a konyhaasztalnál ülve, hangszerelve, vagy kottát írva fogadott. Az egész életét betöltötte a zene szeretete. Minden ismerős gyermekből zenészt szeretett volna faragni. A zenekar próbáin alig lehetett elférni, nem ritkán ötvenen is ültünk a próbaterem székein és próbáltuk megvalósítani zenei elképzeléseit. Munkásságát tömören fémjelzi az emléktábla szövege, melyet a Fehér János Alapítvány tevékenységét elismerve állítatott 2018-ban.


1995-2000-ig fia, Fazekas József is eredményesen vezette a Vecsési Fúvószenekart, mely ebben az időszakban alapítványi formában Vecsési Fúvószenekari Alapítvány vezetésével, az önkormányzat támogatásával működött. Fazekas József, édesapja nyomdokaiba lépve a saját vállalkozása mellett már csak a zenei vezetés feladatait vállalta. Az alapítvány elnöke Abonyi Ferenc, titkára pedig Brunner Antal volt, kik a kuratóriummal közösen vezették az alapítvány munkáját.  

2003-ban a vecsési zenészek megalapították a Vecsési Hagyományőrző Zeneegyesületet. A cél az volt, hogy a megőrizzük az utókor számára a vecsési magyar, német zenei helytörténeti kincsekként őrzött hangszereléseket, zenész tradíciókat! A vecsési zenész hagyományaink megélésével, zenei értékeink méltó, magas szintű megőrzésével, példát mutassunk a fiatal generációk számára. Az alapító tagok a következő zenészek voltak: Bayer Attila, Béki Ferenc, Csányi Kornél, †Fazekas Gábor, Fazekas József, ifj. Fazekas József, Jankovich László, Jankovich Miklós, Kárpáti Pál, Kovács József, Liebe Mátyás, Pfeffer Antal, Pfeffer Tamás, Sárosi Julianna, Várszegi Krisztina, Zehetmayer József. Még 2003 év végén több vecsési fúvószenész csatlakozott a tagsághoz, név szerint: †Brunner József, Dobrovitz Nándor, Fenyvesi Antal, Kerekes András, Lévai Péter, Monger József, Solti László, Szabó Imre, Újvári Zoltán. Testvérvárosunk Rheinstetten Neuburweieri Musikvereinjének példája alapján megalkottuk a VHZ Alapító Okiratát, megválasztottuk a tisztségviselőket és kialakítottuk a működési rendszerünket. ifj. Fazekas József VHZ MVW elnök vezetésével, közös összefogással újraélesztettük a VHZ Karácsonyi Ajándék Koncertjeit, Landesrat tagok lettünk, és aktív résztvevői a Landesrat fúvószenei szekciójának. Városunk önkormányzati, állami, egyházi ünnepeinek rendszeres szereplői lettünk és saját szervezésű rendezvényeinkkel tovább gazdagítottuk városunk kulturális életét. Társadalmi felelősségvállalásunk által szépítettük meg a próbatermünket, valamint annak közvetlen környezetét, emléket állítva településünk első városházának. Vecsés Város Önkormányzata a VHZ zenei, társadalmi, kulturális tevékenységét elismerve 2010-ben Pro Urbe díjjal jutalmazta egyesületünket. Számtalan itthoni és külföldi koncerttel örvendeztettük meg tisztelt közönségünket! Az elmúlt húsz évben a VHZ MVW fúvószenekara egymást követően négy alkalommal nyerte el a Landesrat szervezésében megrendezett Blasertreffenen a legjobbnak járó Fesztivál díjat, és az ifjúsági zenekar is több éven keresztül dobogós helyezést ért el. Kiváló kapcsolatot ápolunk Testvérvárosaink kulturális szereplőivel a MV Neuburgweierel és a Gyergyószárhegyi Művelődési Házzal, valamint a Templomi Kórussal.  

Bízom benne, hogy közösen elért eredményeink, közös élményeink és értékrendünk jó alapot biztosítanak a következő generációk számára, a vecsési fúvószene hírnevének további öregbítése érdekében.

 

2023. december 4.

ifj. Fazekas József

VHZ MVW elnök